Perkusionisti (udaraljke, bubnjari, dobošari i kako nas sve još nazivaju) dobro znaju da sati i sati sviranja, vežbanja i (tehnički) hiljade udaraca po zategnutoj koži, plastici i drvetu mogu biti bolni za ruke, tj. šake i prste. Ukoliko niste pažljivi- moguće je da će doći i do povrede (žuljevi svakako, ali i plikovi, otečeni prsti, pucanje kože, oštećeni nokti, bol, ukočenost, krvarenje. Uff!).
Skrećem Vam pažnju na par saveta oko zaštite pri sviranju perkusija (cajon, djembe, bongo cajon, konge, tarabuka…) koji zaista pomažu iz mog iskustva.
-
Pravilna tehnika sviranja
Ovo je potpuno očigledno. Veoma je značajno da konstantno težite ka usavršavanju dobre, odgovarajuće tehnike i da svirate tonove na ispravan način (siguran, pun zvuk, tačan i ujednačen ritam, naglašavanje određenih detalja, fluentnost).
Obratite pažnju da se tonovi postižu na različite načine na različitim perkusijama, da ne kažem- udaraljkama… Slap ton na kongama nije isti kao na kahonu, iako su slični potrudite se da ih pravilno izvodite. Stiče se iskustvom.
-
Zaštitni flasteri- trake
Vrlo dobra zaštita za perkusioniste je lepljenje zaštitnih flastera ili traka (koriste ih odbojkaši/ce) na vrhovima prstiju ili na zglobovima prsta. Obratite pažnju da traku-flaster ne zategnete previše jer je moguće da zaustavite krvotok u prstima ili ne možete da savijete dovoljno prste.
Ja recimo, najčešće koristim “krpeni” flaster (pamučno platno) širine 1cm ili 2cm a jedno pakovanje mi traje za 5-6 svirki od po 3-4 sati sviranja- tehnički rečeno: udaranja. Kahon je obično ozvučen sa 1 do 2 mikrofona i potrebni su snažni udarci, i samim tim su mi flasteri neophodni. Slabijim udarcima štitim prste ali gubim na balansu između mog kahona i vokala/ akustične gitare/ basa/ električne gitare/ bubnjeva/ tamburice/ harmonike/ klavijature itd…
Ove flastere možete nabaviti u običnoj apoteci, ili nas kontaktirajte za pomoć.
uff... pa ne tako jako!
-
Rukavice